بر اساس آمار انجمن جراحی زیبایی پلاستیک آمریكا، محبوبیت لیزر موهای زائد برای زدودن آنها در طی یك سال گذشته به میزان 53 درصد افزایش یافته است و آن را به عنوان دومین روش محبوب آرایشی غیر جراحی انجام می دهند.اهمیت درک سیستم های لیزر و نور موجود برای رفع موهای زائد نمی تواند مورد تأکید قرار گیرد چرا که این موضوع خود به میزان کافی دارای محبوبیت بوده و به راه خود ادامه می دهد.

در این مقاله ابتدا به معرفی دو نوع از پرطرفدارترین دستگاههای لیزر موهای زائد یعنی لیزر shr و الکساندرایت می پردازیم و با ذکر برخی معایب و مزایا این دو متد را مورد مقایسه قرار می دهیم.

دستگاه لیزر shr یا الکساندرایت کدامیک بهتر است؟

معرفی لیزر shr

دستگاه لیزر shr چیست و چگونه کار می کند؟ shr  مخفف super hair removal است که گامی در جهت کاهش دائمی موها محسوب می شود. این فناوری توسط آلما لیزر در اسرائیل اختراع شده است و به نوعی پیشرفته ترین روش برای از بین بردن موهای ناخواسته می باشد. shr  سریعتر از لیزر سنتی است و در مقایسه با آن ایمن تر و بدون درد صورت می پذیرد.

در پاسخ به این پرسش که shr چگونه کار می کند بایستی گفت shr یک رویکرد انقلابی در حوزه لیزر موهای زائد است یعنی بمباران پوست شما با مقادیر زیاد ژول (انرژی)؛ shr چندین شلیک اما در ژول کم (پرتوهای کم انرژی) ساطع می کند، در این صورت به آرامی فولیکول مو را به گرمای مورد نیاز می رساند. احساس گرما و احساس سوزن سوزن شدن است که سبب می شود برخی از مشتریان آن را با یک ماساژ گرم مقایسه کنند.

آیا shr برای انواع پوست مناسب است؟

shr برای انواع پوست، حتی پوست های برنزه شده مناسب است، این به دلیل تکنولوژی و تکنیک های مورد استفاده قابل دستیابی آن است. بر خلاف لیزر سنتی، دستگاه اس اچ آر shr می تواند در تمام طول سال و بدون نیاز به پنهان شدن از اشعه های خورشیدی انجام شود.

برای درمان کامل محدوده پوستی مدنظر، ممکن است 4-6 جلسه درمانی در فواصل چهار هفته انجام شود. یک برنامه چهار هفته ای برای حفظ اثر درمان اهمیت دارد؛ به طوری که درمان های اس اچ آر موهایی که در مدت این چهار هفته رشد مجدد دارند از بین ببرد. برای پایان دوره درمان 6-8 هفته فاصله زمانی لازم است.

فن آوری های لیزر سنتی از نیروی کمکی تقریباً 2-300 میلی ثانیه استفاده می کنند و انرژی زیادی را مصرف می نمایند (25-35 ژول در یک سانتی متر مربع). انرژی از طریق ملانین که در آن گرمای 65-72 درجه سانتیگراد تولید می شود، به ریشه مو منتقل می شود. انرژی فقط از طریق ملانین به ریشه فولیکول مو می رسد. پوست و گلبول های قرمز از ضریب جذب مشابه به ملانین برخوردار هستند و به همین دلیل میزان انرژی بالایی را که توسط روش های لیزر سنتی تولید می شود، جذب می کنند. فناوری shr تنها از طریق جذب گرما توسط ملانین (50٪) استفاده نمی کند و از فن آوری In-Motion نیز بهره گرفته و به آرامی پوست را گرم می کند و باعث می شود تا به سمت فولیکول هایی که رشد مو ایجاد می کنند، نفوذ کند.

لیزر shr چیست؟

دستگاه های سنتی لیزر، که از فناوری اس اچ آر استفاده نمی کنند، صرفاً انرژی را در امتداد ملانین به فولیکولها منتقل می کنند.

Shr به آرامی انرژی را از طریق پوست و از طریق ملانین به فولیکول های مو منتقل می کند. تحقیقات نشان داده اند که یک روند گرمایش کندتر اما طولانی تر به طور قابل توجهی برای کاهش دائمی مو نسبت به سطح انرژی بالا و کوتاه موثر است. بنابراین، هنگام استفاده از اس اچ آر، دستگاه با استفاده از انرژی کم، اما تکرار زیاد (حداکثر 10 هرتز، یعنی 10 بار در ثانیه) بر خلاف شیوه سنتی از روی بافت چندین بار (در حال حرکت) منتقل می شود. تکانه های انرژی بنابراین ملانین مو و همچنین بافت سلولهای بنیادی با انرژی و سرعت کم و در مدت زمان طولانی تری تا دمای راحت 45 درجه سانتیگراد گرم می شوند.

معرفی لیزر الکساندرایت

لیزر alexandrite یک لیزر با حالت جامد است که از سنگهای قیمتی به نام alexandrite استفاده می کند. لیزر الکساندرایت (alexandrite) یک سیستم لیزر تجاری در دسترس برای کاربردهای پزشکی است و می تواند با لامپ های پالس پمپ شود. طول موج اصلی آن 752 نانومتر می باشد. دامنه تنظیم از 710 تا 820 نانومتر در شرایط کار بهینه امکان پذیر است. لیزر الکساندرایت با فرکانس دو برابر بدین صورت امکان پذیر می شود که بلور بتا بورات باریم برای ایجاد فرکانس دو برابر از 752 تا 376 نانومتر استفاده می گردد.

در پزشکی، از لیزر الکساندریت به طور ویژه در درمان های پوستی استفاده می شود، مانند برداشتن تاتو حرفه ای و آسیب زا، سوزن برداشتن اوتا، درمان ورید پا و رفع موهای زائد. برای از بین بردن موهای زائد، استفاده بالینی از آن به دلیل دارا بود طول موج مناسب، که در میانه طیف جذب ملانین است و ملانین مو را هدف قرار می دهد بسیار ایده آل است.

در دندانپزشکی استفاده از لیزر الکساندرایت در تخصص های مختلف (به عنوان مثال پریودنتیکس، آندودنتیکس) برای برداشتن خالکوبی آمالگام و همچنین برای برداشتن بافت سخت مورد بررسی قرار گرفته است. در سال 1991 و 1992، Rechmann ، Hennig  و همکاران برای اولین بار نشان دادند که با استفاده از لیزر Alexandrite با فرکانس دو برابر 377 نانومتر، مدت زمان پالس 100-200 نانوثانیه و تکرار پالس امکان فرسایش سریع و مؤثر ساختار دندان پوسیده وجود دارد.

چگونه یک لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد به کار گرفته می شود؟

برای از بین بردن موهای زائد طول موج نور پر انرژی که توسط لیزر ساطع می شود به انرژی گرما تبدیل می شود و این به منطقه هدف خاص آسیب می رساند. بنابراین لیزرهای الکساندریت با فرایندی از فتوترمولیز کار می کنند. این به معنای استفاده از نور (پرتو) برای گرم کردن یک منطقه انتخاب شده جهت تخریب است.

لیزر الکساندرایت باعث از بین رفتن موهای زائد به صورت بسیار دقیق می شود و به بافت آن در محیط اطراف آسیب نمی رساند.

سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) طیف وسیعی از دستگاههای لیزر الکساندرایت را منتشر کرده است که از نور مادون قرمز (طول موج 755 نانومتر) برای درمان انواع اختلالات پوستی از طریق ساطع روی بافت استفاده می کنند. دستگاه های شخصی ممکن است به صورت ویژه طراحی شده باشند تا بر روی مشکلات خاص پوست تمرکز کنند.

تفاوت و مقایسه shr با الکساندرایت

در مقایسه دو متد مذکور در بالا می توان گفت چون لیزر اس اچ آر بر اساس جذب اشعه استوار است در مواقعی که میزان جذب انرژی از طریق ساطع کردن حرارت به میزان مدنظر نرسد نتیجه گیری از این طریق غیر ممکن خواهد بود و این می تواند یکی از معایب دستگاه shr بشمار رود. پس قبل از خرید لیزر shr به خصوص در مورد افراد پرمو و افراد دارای موهای ضخیم تحقیق و مطالعه بیشتر در رابطه با تاثیرگذاری این متد از ضروریات امر است.

تفاوت و مقایسه لیزر shr با الکساندرایت

به زبان ساده تر همانگونه که در بالا نیز بدان اشاره شد چون در لیزر موهای زائد با استفاده از تکنولوژی shr، 50 درصد انرژی ساطع شده جذب فولیکول مو شده و 50 درصد باقی بازتاب یا جذب رنگدانه های پوستی می شود از این رو مزیت لیزر الکساندرایت نسبت به shr می تواند جذب کامل و صددرصدی انرژی ساطع شده در آن از طریق فولیکول های مو باشد. افراد پرمو و دارای موهای ضخیم بهتر از لیزر الکساندرایت به دلیل ایجاد حرارت با دمای بالا در مقایسه با shr جهت مشاهده نتایج هرچه بهتر و سریع تر استفاده نمایند. صاحبان کلینیک ها و سالن های زیبایی نیز بایستی این موضوع را در نظر داشته باشند که چون دستگاهی که خریداری می نمایند به صورت عمومی مورد استفاده قرار خواهد گرفت و نژاد اکثر افراد در ایران به گونه ای است که اکثریت دارای موهای ضخیم و پر مو هستند از این رو بهتر است گزینه انتخابی آنها لیزر الکساندرایت باشد.

مشاوره و راهنمای خرید

خرید دستگاه الکساندرایت و اس اچ آر از طریق یکی از معتبرترین وب سایت های فروش تجهیزات پزشکی و دستگاه های لیزر بهترین گزینه جهت تهیه یک دستگاه تضمین شده و قابل اطمینان می باشد. گروه لیزر ایرانیان با کارشناسان خبره خود در زمینه مشاوره و راهنمایی جهت خرید انواع دستگاه لیزر نیز فعالیت می نمایند.

شما می توانید بهترین مشاوره ها را قبل از خرید دستگاه لیزر متناسب با نوع پوستی خود برای استفاده شخصی از دستگاه دریافت نمایید و در صورتی که دستگاه لیزر موهای زائد را برای سالن زیبایی یا کلینیک تخصصی خود خریداری کنید مشاوران گروه لیزر ایرانیان شما را در انتخاب دستگاهی که بیشتر به کارتان آید و متناسب با نژاد ایرانی و نوع پوست و موی اکثریت افراد جامعه باشد راهنمایی خواهند کرد. برخی از مشتریان دستگاه های لیزر موهای زائد نیز به نوعی هم صنف گروه لیزر ایرانیان محسوب شده و به خرید و انتشار انواع دستگاه های لیزر در بازار به صورت عمده و خرده می پردازند؛ گروه لیزر ایرانیان به تمام مشتریان خود صداقت و صراحت را در تجارت بی عیب و نقص خود اعلام داشته و متضمن کالای عرضه شده خود می باشد. هدف گروه لیزر ایرانیان دستیابی به زیبایی از طرق اصولی و به نفع مشتریان است.