معرفی لیزر الکساندرایت: سیستم های لیزر الکساندرایت دارای طول موج های طولانی تری نسبت به همتایان لیزری خود (755-694 نانومتر) هستند. آنها توانایی نفوذ به عمق پوست را دارند و کمتر توسط ملانین اپیدرمی جذب می شوند. لیزر الکساندرایت قدرت زیادی در رفع موهای زائد بسیاری از انواع پوست دارد.

دستگاه های لیزر الکساندرایت تجهیزات قدرتمندی هستند و فقط باید توسط یک متخصص آموزش دیده استفاده شوند، بنابراین اغلب در سالن های رفع مو مورد استفاده قرار می گیرند. در حال حاضر دستگاه لیزر موهای زائد خانگی که شامل لیزر الکساندرایت باشد، وجود ندارد.

معرفی لیزر دایود

لیزر دیود تابش نوری تک رنگ است که در طول موج 800 یا 810 نانومتر عمل می کند. این طول موج طولانی تر امکان نفوذ عمیق تر به پوست را فراهم می کند، از لحاظ نظری لیزر دایود از آسیب به ملانین در اپیدرم پوست جلوگیری می کند و بنابراین مستقیماً فولیکول مو را هدف قرار می دهد.

فرق لیزر دایود و الکساندرایت

به صورت تئوری، طول موج طولانی تر از آسیب دیدگی پوست جلوگیری و تغییرات رنگدانه ای که ممکن است با انواع لیزر با طول موج کوتاه تر به وجود آید را ندارد. لیزر دیود در موهای درشت و تیره عملکرد خوبی دارد و برای موهای کمر یا بیکینی انتخاب خوبی است. تحقیقات انجام شده در زمینه عملکرد لیزر دیود بر روی انواع پوست نشان داده اند که در بیشتر موارد لیزر دایود پالس طولانی، ایمن و موثر در از بین بردن موها در بیماران نژاد آفریقایی-آمریکایی می باشد.

از طرف دیگر لیزر دایود، از پرتو نوری با طیف باریک استفاده می کند. لیزرها به طور انتخابی به ملانین موجود در فولیکول های مو آسیب می رسانند و در نتیجه باعث می شوند در حین اینکه به بافت اطراف مو آسیب نرسد، رشد مو متوقف شود. یک تکنسین با تجربه می تواند مناطقی مانند صورت انسان (از جمله گونه)، منطقه نوک پستان خانم ها و سایر مناطق حساس را با دستگاه لیزر دایود درمان کند.

تفاوت لیزر دایود و الکساندرایت

آنچه که بر روی هر دو مقدار انرژی جذب شده توسط هدف و بافت اطراف آن در عملکرد رنگ / رنگدانه موها و عمق نفوذ تاثیر گذار است طول موج لیزر می باشد. علاوه بر طول موج، تسلط مؤثر (میزان تحمل در عمق هدف) نیز تحت تأثیر اندازه نقطه و عرض پالس است. اندازه نقاط بزرگتر و طول موج های طولانی تر در ارائه بخش بیشتری از انرژی به بافتهای هدف با افزایش عمق هدف عمل می کنند. عرض پالس مقدار زمان (در میلی ثانیه) است که در طی آن کل انرژی (در ژول) موجود در یک پالس به سطح پوست تحویل می شود. برای برداشتن مو، مدت زمان مطلوب پالس تقریبا برابر با زمان استراحت حرارتی (TRT) فولیکول مو است.

TRT به عنوان زمان لازم برای خنک کردن یک جسم تا نیمی از دمای حاصل بلافاصله پس از قرارگیری در معرض لیزر تعریف می شود. برای لیزر موهای زائد انسان، TRT از حدود 10 تا 100 میلی ثانیه متغیر است. حتی نور لیزر با استفاده از فتوترمولیز انتخابی و ویژگی عالی برای ملانین می تواند به پوست اطراف فولیکولهای مو آسیب برساند، زیرا اپیدرم نیز حاوی ملانین است. استفاده از استراتژی خنک کننده اپیدرمال، باعث می شود انرژی کافی لیزر برای برطرف کردن موهای زائد فراهم شود و در عین حال از آسیب به فولیکول مو جلوگیری کرده و آن را به حداقل برساند و به پوست اطراف آسیب بزند.

لیزر رفع موهای زائد

انواع مختلف لیزرها از نظر طول موج در 13 نوع متفاوت هستند. طول موج های مختلف لیزر اعماق مختلفی از پوست را مورد هدف قرار می دهد؛ بنابراین، برای درمان انواع نگرانی های پوستی به لیزرهای مختلفی نیاز است. بررسی طول موجهای مختلف لیزر برای رفع موهای زائد برای رفع تمام مشکلاتی انجام می شود که ممکن است این روشها داشته باشند.

توضیح تفاوت بین این انواع مختلف لیزر ممکن است بسیار طولانی، فنی و گیج کننده باشد، اما تمرکز بر روی تفاوت های دو لیزر به خصوص، همچون لیزرهای دایود و الکساندریت قابل انجام و در محدوده حوصله خواننده مطلب است.

لیزر الکساندرایت همانگونه که در بالا ذکر شد در طول موج 755 نانومتری، طول موجی کوتاه تر از لیزر دایود عمل می کند و برای درمان موهای زائد با لیزر بر روی انواع پوست به طور موثری مورد استفاده قرار می گیرد.

طول موج کوتاه تر لیزر الکساندرایت نسبت به لیزر دایود باعث می شود که از نظر تئوری درمان توسط لیزر الکساندرایت بر روی پوست های سبک تر نسبت به پوست های تیره تاثیر بیشتری داشته باشد. الکساندریت با اندازه بزرگتر خود می تواند نواحی بزرگتر را با سرعت زیاد پوشش دهد، بنابراین بهترین انتخاب برای مناطق بزرگتر مانند پشت یا قفسه سینه است.

مزایا و معایب دستگاه دایود

در مورد مزایای لیزر دایود می توان به مواردی به شرح زیر اشاره کرد:

  • لیزر دایود نسبت به سایر لیزرها با قدرت کمتری عمل می کند.
  • در مقایسه با لیزرهای دیگر، توان خروجی لیزر دایود بالا می باشد.
  • لیزر دایود نسبت به سایر انواع لیزر از نظر اندازه کوچکتر است.
  • به راحتی در آرایه ها تولید می شود.
  • این دستگاه نسبت به سایر دستگاه های لیزر موهای زائد ارزان تر جهت تولید خروجی لیزر می باشد.
  • لیزر دایود از راندمان بالایی برخوردار است.

معایب لیزر دایود

در حالت کلی لیزر دیود برای پوستهای تیره بسیار مؤثر است. این دستگاه تاثیر نسبتاً کمتری روی موهای لطیف و سبک تر دارد. سرعت تکرار آن سریع است و نواحی بزرگی را در بر می گیرد و امکان درمان سریع مناطق بزرگتر بدن را فراهم می کند. لیزر دیود برای کاهش و یا از بین بردن مو ایمن و کارآمد است. ممکن است در استفاده از این دستگاه برخی از اثرات رنگی نامطلوب وجود داشته باشند، اما آنها گذرا هستند. لیزر دیود بهترین لیزر کلی برای هر شش نوع پوست مبتنی بر استفاده طولانی مدت و ایمن است و به ویژه در افرادی که دارای انواع پوستی 1 تا 4 هستند بیشترین تاثیر را دارد.

در رابطه با معایب لیزر دایود نیز به مواردی شامل آنچه که در ادامه آورده شده است می توان اشاره کرد:

-        لیزر دایود دارای پرتوهای لیزر واگرا می باشد.

-        دستگاه های لیزر دایود نیاز به نوری بزرگ و پرهزینه برای اندازه منبع بزرگ دارند.

-        ممکن است برخی دستگاه های لیزر دایود دارای مشکل گرمایشی باشند.

-        دستگاه های لیزر دایود به جریان درایو بالا احتیاج دارند.

مزایا و معایب دستگاه الکساندرایت

وقتی صحبت از فناوری های جدید می شود، این سؤال پیش می آید که آیا استفاده از آنها خطرناک نیست؟ مشتریانی که می خواهند با الکساندریت اپیلاسیون انجام دهند نباید نگران این مشکل باشند. واقعیت این است که این نوع تجهیزات لیزر برای مدت طولانی در طب زیبایی شناسی مورد استفاده قرار گرفته است و عدم وجود اثرات منفی قرار گرفتن در معرض لیزر الکساندرایت توسط داده های آماری تأیید شده است.

دومین سؤالی که بازدید کنندگان بالقوه دستگاه های لیزر موهای زائد در مورد آنها می پرسند این است که این روش چقدر راحت است. هیچ آرایشی و بهداشتی استدلال نمی کند که اپیلاسیون با لیزر الکساندریت 100٪ بدون درد است؛ اما در صورت رعایت همه توصیه ها، جلسه لیزر نسبتاً آسان به اتمام خواهد رسید. برای انجام این کار، بیمار باید از پوست و موی مناسبی برخوردار باشد و به درستی برای عمل آماده شود؛ و فراموش نکنید که انتخاب سالن با تجهیزات مناسب و پرسنل مجرب چقدر مهم است.

مزایا و معایب دستگاه الکساندرایت

اگر تجهیزات موجود در مطب آرایشی خیلی قدیمی نباشد، مشتری هیچ چیز برای ترسیدن ندارد. تولید کنندگان لیزرهای الکساندریت با کیفیت بالای محصولات خود مشخص می شوند. محبوب ترین سیستم های لیزر با Alexandrite الکساندرایت توسط Candela تولید می شود - این تجهیزات است که بخش بزرگی از بازار لیزر موهای زائد را اشغال می کند. دستگاه های لیزر الکساندرایت آخرین مدل، نه تنها مجهز به چاشنی» الکترونیکی هستند که امکان تنظیم و حفظ کردن تنظیمات خوب را برای یک مشتری خاص فراهم می آورند، بلکه در این دستگاه ها یک سیستم خنک کننده پوست مدرن نیز به عنوان یک عنصر اساسی در نظر گرفته شده است.

قدرت لیزر الکساندرایت، قطر نقطه نور و راندمان بالای اپیلاسیون باعث می شود که موها را در مناطق بزرگ با حداکثر سرعت به پایان برسانید. با پردازش چندین فولیکول به طور همزمان در یک فلاش، لیزر سریع عمل را انجام می دهد، بنابراین حتی اگر پالس های بیمار حساس باشند، مدت زمان قرار گرفتن در معرض آنقدر کوتاه است که ناراحتی فقط چند ثانیه طول می کشد. این روش بسته به وسعت منطقه زیر کشت می تواند از 2 دقیقه تا یک ساعت طول بکشد. محدودیتی در استفاده از لیزر الکساندرایت در هر قسمت از بدن حتی در مناطقی از جمله منطقه بیکینی وجود ندارد؛ تنها استثناء در استفاده از دستگاه لیزر الکساندرایت قسمت چشم و گوش است.

به گفته متخصصان آرایشی و بهداشتی، یک مزیت فوق العاده برای لیزر الکساندرایت تاثیر جانبی آن در جوانسازی پوست است: پوست را محکم می کند، باعث کشش بیشتر آن می شود، رنگدانه ها و نقایص پوستی را برطرف می کند.

مهمترین مزیت برای تصمیم گیری اکثریت در مورد دوره لیزر موهای زائد توسط الکساندریت مدت زمان اثر است. بعد از گذراندن دوره اپیلاسیون، می توانید موهای آزار دهنده را فراموش کنید، حداقل برای چند سال و اگر خوش شانس باشید، برای همیشه!