روش های مختلفی برای رفع موهای زائد وجود دارد، اما مسئله مهم این است که در میان این روش های متنوع راحت ترین، سریع ترین، کم عارضه ترین و ایمن ترین روش کدام است. یکی از روش های از بین بردن موهای زائد استفاده از لیزر می باشد. در این روش زدودن موها توسط انواع دستگاه های لیزر موهای زائد صورت می پذیرد و نتیجه نهایی در اکثر موارد تا حد زیادی قابل قبول می باشد.

با اینکه زمان زیادی از ورود دستگاه های لیزر به کلینیک های زیبایی ایران نمی گذرد اما نتایج مثبت و بازده بالای این روش موضوعی ثابت شده برای همگان است. پرسشی که در اینجا مطرح می شود این است که با توجه به وجود انواع مختلف دستگاه های لیزر، توصیه می شود از کدام یک استفاده شود؟ علت ارجحیت یک دستگاه لیزر موهای زائد بر بقیه کدام است؟ و سوالات دیگری که ذهن هر شخصی که تصمیم به استفاده از دستگاه های لیزر برای از بین بردن موهای زائد خود گرفته است را به خود مشغول می کند.

بهترین دستگاه لیزر موهای زائد

دقت نظر و ریز بینی در این مسئله بسیار مهم است چرا که یک اشتباه می تواند فرد داوطلب لیزر را مجبور به مراجعه چندین باره برای انجام عمل لیزر و صرف هزینه های چند برابر نماید. یکی از مهمترین فاکتورها در انجام یک لیزر مقبول و درجه یک انتخاب یک کلینیک مجهز و مناسب می باشد. کلینیک های مجهز به جدیدترین و پیشرفته ترین دستگاه های لیزر می توانند امنیت پوست را تضمین و پوستی سالم و زیبا برای مراجعین خود به ارمغان بیاورند. بهتر است قبل از ورود به بحث دستگاه های لیزر و معرفی آنها، برخی پرسش و پاسخ های رایج در رابطه با لیزرهای موی زائد را مطرح کنیم تا تمامی ابهامات موجود در ذهن افراد مشتاق به این روش برطرف شوند:

پرسش و پاسخ های رایج لیزر موهای زائد

1- لیزر موهای زائد به چه صورت اثر می کند و یا حقیقتا لیزر باعث از بین رفتن موهای زائد می شود؟

پاسخ این پرسش را بایستی بدین گونه شرح داد که برای از بین بردن موهای زائد 3 روش وجود دارد: الکترولیز، دارو و لیزر. طریقه اثر لیزر این گونه است که لیزر موهای زائد hair removal laser را نازک و کم می کند اما سبب از بین رفتن این موها نمی شود. انجام لیزر معمولاً به فاصله ماهی یک بار و به تعداد 4 تا 6 جلسه برای لیزر صورت و 3 ماه یکبار برای بدن تکرار می شود. در بیشتر افراد پس از 4 تا 7 جلسه لیزر، تعداد موها بسیار کم می شوند. البته استثناهایی همچون افرادی که مشکل هورمونی پایه ای دارند وجود دارد که در مورد این افراد احتمال بازگشت پس از انجام لیزر موهای زائد بسیار زیاد و در حقیقت می توان گفت لیزر برای آنها بی فایده است. برای مواجه نشدن با مشکل بازگشت مجدد موهای زائد قبل از انجام لیزر فرد را از طریق انجام آزمایشاتی مورد بررسی قرار می دهند و در صورت تشخیص نداشتن مشکل هورمونی جلسات لیزر را برای او شروع می کنند. اما بایستی به این نکته توجه کرد که لیزر موهای زائد را در حد صفر از بین نمی برد.

2- پس از اتمام جلسات لیزر، ماندگاری نتیجه ی لیزر موهای زائد تا چه مدت است؟

پس از اتمام جلسات جلسه 3 تا 4 جلسه به صورت 6 ماه یکبار لیزر شارژ می شود و تعداد موها 60 تا 80 در صد به طور متوسط کاهش می یابد.

3- آیا لیزر موهای زائد تنها بایستی توسط پزشک متخصص پوست انجام شود؟

پاسخ این پرسش بله بوده و بهتر است لیزر موهای زائد را یک متخصص پوست انجام دهد زیرا انواع دستگاه ها و پوست ها را می شناسد و می تواند این کار را به نحو احسن انجام دهد.

4- آیا ادعای برخی مخالفین انجام لیزر برای از بین بردن موهای زائد در مورد اثر سوء لیزر بر باروری و غدد لنفاوی صحت دارد؟

قابل توجه تمام افرادی که چنین ادعایی دارند باید گفت لیزر هیچ ارتباطی نمی تواند به اجزای داخلی بدن از جمله بافت سینه ها یا تخمدان های فرد داشته باشد و این مسئله در سطح جهانی مورد بررسی قرار گرفته و یافته ها مشخص می کند که میزان نفوذ لیزر نمی تواند بیشتر از چند میلی لیتر در پوست باشد و از این رو رسیدن آن به بافت های زیرین غیر ممکن و آسیب رساندن لیزر به بافت ها ادعایی کذب می باشد. انرژی لیزر به شکل گرما آزاد و تا قسمت های سطحی پوست نفوذ می کند.

5- آیا انجام لیزر در دوران های خاصی همچون دوران بارداری ممنوع است؟

در دوران بارداری بهتر است لیزر انجام نشود اما انجام لیزر در دوران شیردهی بلامانع است.

6- آیا لیزر دردناک است؟

میزان احساس درد لیزر در افراد مختلف متفاوت است اما در حالت کلی درد لیزر شدید نیست و در حد متوسط است.

اینها تنها مواردی از پرسش های متداول افراد در رابطه با لیزر موهای زائد بود و علاوه بر این موارد پرسش های دیگری نیز در این زمینه می تواند مطرح شود.

در این مطلب با توجه به اهمیت مذکور در انتخاب درست دستگاه لیزر موهای زائد به معرفی دو دستگاه که از جدیدترین دستگاه های لیزر محسوب می شوند می پردازیم و نکاتی مهم در مورد آنها را بازگو می کنیم.

معرفی، مزایا و معایب دستگاه shr

SHR مخفف عبارت Super Hair Removal می باشد و از بین بردن موهای زائد توسط دستگاه SHR برای افرادی مناسب است که از ناراحتی و درد و ناراحتی روش های دیگر حذف مو ترس دارند. توزیع گرمای لیزر SHR طوری است که درمان با این دستگاه را کاملا راحت و بدون درد و تحریک می نماید. برای از بین بردن موهای زائد، دستگاه های نوری طول موجی در محدوده 640-1200 نانومتر را به کار می گیرند. هر چند که فولیکول مو به طیف گسترده ای این چنین از نور نیاز ندارد. دستگاه اس اچ آر حدود طول موج 640-950 نانومتر را استفاده می کند. طول موج دقیق علاوه بر بهبود، باعث کاهش میزان درد هنگام انجام لیزر نیز می شود.

مزایای دستگاه لیزر shr

دستگاه SHR ایمن برای انواع پوست و قدرت از بین بردن انواع مو از جمله برخی موهای بلوند، ظریف و خاکستری را دارد. اس اچ آر حتی در پوست های سبزه نیز می تواند استفاده شود. با این همه توصیه می شود در هنگام درمان از برنزه کردن پوست اجتناب شود.

از بین بردن موهای سفید، خاکستری و روشن با لیزر اس اچ آر بسیار دشوار بوده و ممکن است به جلسات درمان بیشتری نیاز داشته باشند. در هر حال جهت اطمینان از عملکرد لیزر اس اچ آر، می توان پیش از آن یک منطقه را آزمایش کرد. علاوه بر بدون درد بودن روش استفاده از اس اچ آر از دیگر مزایای لیزر اس اچ آر می توان به توانایی آن در از بین بردن موهای زیر پوستی اشاره کرد. برای گرفتن نتیجه بهتر می توان قبل از جلسه انجام لیزر اس اچ آر، برای خلاص شدن از دست پوست های مرده پوست را لایه برداری و اسکراب کرد. این عمل بدین دلیل انجام می شود که نور SHR بهتر به فولیکول مو دسترسی داشته باشد.

به جرات می توان گفت عوارض لیزر اس اچ آر توسط دستگاه های SHR با کیفیت بالا تقریبا صفر بوده و به دلیل طول موج پایینی که در بالا به آن اشاره شد کم عارضه ترین در میان سایر روشهاست.

در مورد مراقبت های پس از اس اچ آر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

از انجام فعالیت های زیر بایستی در روز درمان و دو روز پس از آن اجتناب کرد

- استفاده از کرم لایه بردار قوی
- استفاده استخر
- انجام فعالیت های ورزشی همچون رفتن به باشگاه که موجب تعریق بیش از اندازه می شوند

همچنین تا 5 روز بعد از انجام درمان بایستی از قرارگیری در معرض نور آفتاب جلوگیری شود. از استفاده ادکلن یا دئودورانت نیز به مدت 24 ساعت قبل و بعد از درمان در ناحیه زیر بغل خودداری نمایید. نکاتی جهت درمان موفقیت آمیز قبل از جلسه از بین بردن موهای زائد توسط دستگاه SHR:

- اطمینان حاصل نمایید که موضع تحت درمان از هر گونه محلول های موضعی عاری باشد.
- می بایست اصلاح موهای ناحیه، دو تا دوازده ساعت پیش انجام گرفته باشد هرچه این عمل نزدیک به درمان صورت پذیرد منجر به حساسیت بیشتر می شود.
- برای گرفتن بهترین نتیجه حداقل سه روز پیش از درمان بایستی از قرارگیری در معرض آفتاب پیشگیری کرد.
- از دو روز پیش از درمان از استعمال روغن های پوستی نیز اجتناب نمایید.
- از یک هفته پیش از آغاز درمان بایستی از کرم های موبر پرهیز کرد.

معرفی، مزایا و معایب دستگاه دایود

دستگاه لیزر دایود با تقاضای بالا برای رفع موهای زائد در تمام نقاط بدن ساخته شده است. این دستگاه قدرت درمان در بخش های بزرگ، با کارایی و سرعت بالا و احساس راحتی بیشتر را ارائه می کند. لیزر دایود مو را از تمامی بخش های بدن من جمله صورت، بازو، گردن، زیر بغل، دست ها و پاها و شکم را حذف کند .

مزایا و معایب لیزر دایود

قدرت و طول موج دستگاه های متنوع لیزر با هم متفاوتند و پزشک متخصص با در نظر گرفتن نوع پوست و موی فرد متقاضی لیزر، برای دستیابی به نتیجه مطلوب به تنظیم دستگاه لیزر مدنظر اقدام می نماید. دستگاه لیزر دایود نیز که یکی از دستگاه های مورد استفاده برای از بین بردن موهای زائد است، طول موج هایی در حدود 800 الی 810 نانومتر را به کار میگیرد.

دستگاه لیزر دایود به سبب وسعت تنظیمات آن در تنظیم طول پالس و انرژی، بسیار کاربرد دارد و از این رو به عنوان بهترین لیزر موهای زائد جهت رفع موهای زائد افراد با پوست تیره و نژاد ایرانی شناخته می شود.

چگونگی عملکرد دستگاه لیزر دایود

لیزر دایود به هنگام مواجه شدن با موهای ناخواسته، در بخش فولیکول های مو، ملانین را مورد آسیب و هدف قرار می دهد که این امر سبب ایجاد اختلال در رشد و همچنین بازسازی موهای زائد آن ناحیه می شود. توجه داشته باشید که لیزر ها گرمای انتخابی داشته و حرارت مدنظر را دقیقا به فولیکول موها می رسانند و موجب آسیب به سایر بافت های اطراف در آن منطقه از پوست نمی شوند.

عملکرد لیزر دایود

عملکرد لیزر دایود با شیوه های کاهش درد از جمله تکنولوژی خنک کننده برای حصول راحتی بیمار و بهبود کارایی روش، تکمیل شود. انرژی لیزر به طور گزینشی توسط ملانین فولیکول های مو جذب شده و به گرما تبدیل می شود و با انتشار خود سبب آسیب به ریشه ی موهای زائد منطقه مورد نظر می گردد. بدین صورت است که اکثر موها به طور دائمی از بین می روند و موهایی نیز که پس از جلسات لیزر رشد می کنند نازک تر از حالت اولیه خود می باشند.

تعداد جلسات لازم برای از بین بردن موهای زائد توسط لیزر دایود

معمولا ۶ تا ۸ جلسه برای برطرف کردن موهای زائد به طور دائمی لازم است. البته تعداد این جلسات از فردی به فرد دیگر متفاوت بوده و تا حدی به نوع پوست فرد داوطلب درمان، ناحیه تحت درمان، تخصص پزشک، واکنش بدن فرد به درمان و … بستگی دارد.

نکته قابل توجه و مهم تکمیل کردن جلسات درمان برای وصول به نتیجه دلخواه است و پس از انجام تنها یک جلسه لیزر در سال برای تثبیت نتایج کافی خواهد بود.

برای بسیاری از افرادی که از روش لیزر برای حذف موهای زائد واهمه دارند این سوال ممکن است پیش بیاید که آیا لیزر درمانی توسط دستگاه دایود نیز با احساس درد در فرد همراه است یا خیر؟

تعداد جلسات لیزر دایود

حذف مو توسط دستگاه لیزر دایود به عنوان یکی از راحت ترین روش های از بین بردن دائمی موهای زائد شناخته می شود و درد اندکی که در حین انجام لیزر درمانی حس می شود طبیعی است. میزان احساس درد در حقیقت به حد حساسیت بدن فرد وابسته است و در تمام افراد یکسان نمی باشد. جهت کاهش درد لیزر، فرد با استفاده از برخی کرم های بی حسی موضعی و استعمال آنها در محل درمان پیش از جلسه و همچنین با بکار بردن انواع خنک کننده به هنگام درمان می تواند موجبات کاهش درد حاصل از تماس لیزر با بدن خود را فراهم آورد.

عوارض لیزر دایود

در رابطه با لیزر دایود در صورت استفاده اصولی و صحیح از دستگاه عوارضی وجود ندارد. سوزش سطحی و بروز قرمزی از جمله  عوارض لیزر دایود هستند که پس از درمان طبیعی می باشد که پس گذشت چند ساعت و یا نهایتاً چند روز برطرف می گردد. در صورتی که عوارض بیشتری مشاهده شود، این موضوع را حتما باید با پزشک متخصص در میان گذاشت.

لیزر موهای زائد دایود

اگر از بین بردن موهای زائد با دستگاه لیزر دایود توسط افراد غیرمتخصص و بی تجربه انجام شود، پوست شخص ممکن است سوخته و تغییر رنگ دهد.

مزایای لیزر دایود

مزایای لیزر دایود را می توان به صورت مواردی به شرح زیر توضیح داد: - طول موج طولانی تر لیزر دایود سبب توانایی آن در ارائه نتایج مطلوب در مورد افراد با پوست های تیره می شود.
- نفوذ به بخش های عمیق پوست توسط لیزر دایود با ایمنی بالایی فراهم می شود.
- موهای زائد بخش های بزرگ بدن از طریق این روش قابل زدایش هستند.
- دستگاه لیزر دایود دارای صفحه نمایشی 10 اینچی و لمسی است که باعث عملکرد راحت آن می گردد.
- سرعت از بین بردن موهای زائد با این دستگاه بیشتر می شود.
- این دستگاه دارای پالس یکنواخت است و از این رو ریسک استفاده از آن کاهش می یابد.
- قادر به خنک سازی سطحی پوست است.

این ویژگی ها و خواص منحصر به فرد، استفاده از دستگاه لیزر دایود را به مناسب ترین شیوه برای زدودن موهای زائد تبدیل و امکان درمان موثر و ایمن را برای انواع پوست و در تمام نواحی بدن و صورت فراهم کرده است.

انتخاب بهترین دستگاه

مهم‌ترین نکته در انتخاب یک دستگاه لیزر خوب این است که از سرعت بالایی برخوردار باشد. همچنین قابلیت دارا بودن سنسور جهت تشخیص رنگ پوست نیز مسئله مهمی در انتخاب بهترین دستگاه است و این قابلیت سبب هماهنگی دستگاه لیزر انتخاب شده با رنگ پوست می شود.

مقایسه دستگاه های لیزر خانگی و کلینیکی

افرادی که در زمینه دستگاه های لیزر اطلاعاتی دارند حتما می دانند که این دستگاه ها در دو نوع خانگی و کلینیکی وجود دارند اما سوالی که در اینجا ممکن است پیش بیاید این سوال است که آیا میان دستگاه های لیزر از نوع خانگی و انواع کلینیکی تفاوتی وجود دارد یا خیر؟ با دانستن تفاوت بین دو نوع خانگی و کلینیکی دستگاه لیزر، بهتر می توان در گزینش نوع لیزر، تصمیم گرفت:

لیزر خانگی موهای زائد

۱- از آنجا که دستگاه های لیزر خانگی برای استفاده توسط خود شخص و در منزل طراحی شده اند به همین سبب نوع طراحی آنها به گونه ای است که خطرشان از انواع کلینیکی کمتر است. ۲- توصیه می شود پیش از تصمیم به خرید دستگاه لیزر خانگی نیز فرد حتما با مراجعه به پزشک متخصص در مورد مناسب بودن یا نبودن پوست خود برای لیزر درمانی آگاهی پیدا کند.
۳- با در نظر گرفتن این موضوع که دستگاه های لیزر از نوع خانگی برای استفاده توسط خود شخص ساخته شده اند لذا جهت کاهش آسیب ها و خطرات ممکن، قدرت آن ها از لیزرهای کلینیکی کمتر است و از این رو دوره درمانی آنها طولانی تر می باشد.
۴- افراد با پوست های تیره و سبزه، بایستی برای رسیدن به نتایجی مطلوب، در استفاده از دستگاه های لیزر خانگی دقت بیشتری داشته باشند.

مزایای دستگاه لیزر خانگی

• هزینه کمتر
• انعطاف پذیری و راحتی بیشتر
• قابلیت تنظیم درجه دستگاه
• امکان لیزر درمانی در خانه
• شخصی بودن
معایب دستگاه های لیزر خانگی
• شدت تاثیرگذاری این نوع لیزر کمتر از لیزرهای کلینیکی است.
• مدت زمان لیزر درمانی با این نوع دستگاه های لیزر طولانی تر می باشد.
• عدم مصرف صحیح دستگاه های لیزر خانگی می تواند با پیامدهای سوئی همراه باشد.

مزایای لیزر خانگی

نکاتی در رابطه با استفاده از دستگاه های لیزر خانگی:

• استفاده از این دستگاه ها برای ابرو، نوک پستان، گوش، جای زخم، ناحیه ی تناسلی و محل تاتو مناسب نیست.
• استفاده از دستگاه های لیزر خانگی برای کودکان توصیه نمی شود.
• افرادی که جدیدا برنز کرده اند، پوستشان خشک و حساس شده است و از این رو بهتر است پس از گذشت مدتی از برنز کردن به لیزر درمانی اقدام کنند.

خرید و قیمت دستگاه لیزر رفع موهای زائد

در اکثر موارد خرید هر جنسی به قیمت روز بازار مسئله ای معقول می باشد و معمولا اجناسی که به قیمتی پایین تر قیمت روز بازار فروخته می شوند تقلبی یا معیوب خواهند بود. خرید دستگاه لیزر رفع موهای زائد نیز از این قاعده مستثنی نبوده و دستگاه هایی که با قیمتی پایین تر از حد بازار به فروش میرسند هر چند ممکن است وسوسه کننده باشند اما کیفیت کار آنها خوب نبوده و یا مسلما به صورت تقلبی و با سوء استفاده از نام یک برند یا شرکت معتبر ساخت محصولات آرایشی- بهداشتی ساخته شده اند؛ پس بهتر است جهت خرید بهترین دستگاه لیزر موهای زائد چه از نوع خانگی و چه از نوع کلینیکی آن اولا با مطالعه و آگاهی از کیفیت و قیمت برندهای مختلف پیش بروید، ثانیا از مراکز فروش دستگاه ها و تجهیزات پزشکی و بهداشتی معتبر خرید نمایید.

قیمت لیزر رفع موهای زائد

برخی افراد معتقدند دستگاه های لیزر به علت قدرت و توان بالا حتما بایستی تحت نظر پزشک متخصص و توسط برق سه فاز به کار برده شوند؛ و همچنین چون قیمت دستگاه های لیزر معتبر چیزی در حدود 500-600 میلیون تومان می باشد از این رو امکان ساخت ورژن خانگی آنها وجود ندارد. پیش از مراجعه به هر مرکز لیزر درمانی برای از بین بردن موهای زائد در مورد قیمت لیزر موهای زائد در آن مرکز و رضایت یا عدم رضایت مراجعین قبلی از کیفیت کار و پرسنل آن پرس و جو نمایید همچنین در مراجعه به مرکز لیزر موهای زائد دقت داشته باشید که پزشک متخصص بصورت تمام وقت در آن حضور داشته باشد تا اولا قبل از لیزر شما را مشاوره و نکات مهم لازم را یادآوری نماید، شرح حال شما و اطلاعات پوستی تان را در پرونده ذکر و دستورات لازم را برای لیزر درمانی شما به تکنسین فنی بدهد. همچنین در صورت مواجه شدن با مشکلی تکنسین های فنی پزشک را مطلع ساخت و از او بخواهند شما را مورد معاینه قرار دهد.