لیزر دایود چیست ؟ افزایش تقاضا در بازار محصولات مربوط به رفع موهای زائد باعث شده هر روز مواد و دستگاه های جدیدتر به این بازار عرضه شود. اما با توجه به اینکه استفاده از وکس و موم و تیغ اصلاح برای رفع موهای زائد، این کار را به یک برنامه همیشگی تبدیل میکند و بعضا باعث ضخیم تر شدن مو نیز می شود، لیزر موهای زائد روش جایگزین مناسبی است که این نیاز را برای همیشه و به طور دائم برطرف میکند.

اما در میان دستگاه های مختلف لیزر موهای زائد، دستگاه لیزر دایود ویژگیهای منحصر به فردی دارد و با کمترین عوارض، بهترین نتیجه را برای طولانی مدت به شما می دهد. لیزر دایود به دلیل استفاده از دسته اشعه نوری، با یک بار برخورد با ناحیه مورد نظر، روی موهای زائد اثر میگذارد و بنابراین معمولا به تعداد جلسات کمری نسبت به دستگاه های دیگر احتیاج دارد. عوارض و درد و احساس سوزش با کاربرد لیزر دایود بسیار کمتر از دستگاه های دیگر است بنابراین نیازی به بی حسی موضعی در پوست ندارد و با کارایی بالا و عملکردی ویژه، موهای زائد را برای همیشه از بین می برد.

مضرات لیزر دایود چیست

انواع دستگاه لیزر دایود برای رفع موهای زائد 

دستگاه لیزر دایود با مکانیسم فوتوترمولیز عمل میکند. به این معنی که به عنوان یک نوع منبع نوری به جای تحریک فلش لامپ که در دستگاه های دیگر مانند الکساندرایت و یاقوت و آی پی ال ها استفاده می شود، از شعاع های نور قرمز مطلق که موثرترین نور در این زمینه است، برای گرمازایی متمرکز در فولیکول مو استفاده می کند. لیزر دایود این نور را به ریشه مو که ملانین در آن انباشته شده است می تاباند و نور توسط ملانین جذب و به گرما تبدیل می شود.

این دستگاه که نوعی لیزر نیمه هادی است نور را در طول موج 800 تا 810 نانومتر و معمولا با طول موج 808 که یک میزان استاندارد است به صورت پالسی می تاباند. این طول موج که از دستگاه های الکساندرایت و یاقوت کمتر و از آی پی ال ها بیشتر است، جز طول موج های بلند محسوب شده و به همین دلیل به اعماق فولیکول نفوذ کرده و به ملانین در اپیدرم پوست برخورد نمیکند و مستقیما به فولیکول پیاز مو وارد می شود.

بنابراین به پوست نواحی اطراف مو صدمه وارد نمی شود و تغییر رنگ نمی دهد. لیزر دایود برای نژاد ایرانی، پوست های تیره و موهای ضخیم مناسب است و کارایی بالایی دارد.

انواع لیزر دایود

نوع دیگر دستگاه های لیزر دایود، لیزر الکس دایود است. شاید از نام Alex Diode انتظار داشته باشید که عملکرد هر دو نوع دستگاه الکساندرایت و دایود را ترکیب کند اما در واقعیت عملا این کار امکان پذیر نیست. بلکه دستگاه لیزر الکس دایود از نوع نیمه هادی و دایودی است که فقط در طول موج نور مورد استفاده با دستگاه های دایودی دیگر فرق دارد.

همانطور که گفته شد لیزر دایود با طول موج 800 تا 810 نانومتر کار میکند، اما در دستگاه های لیزر الکس دایود به سورس دستگاه ناخالصی تزریق شده و این موجب می شود که طول موج های متفاوت دیگر نیز تولید شود. بنابراین این دستگاه با تولید طول موج 755 نانومتر، که طول موج مورد استفاده در دستگاه الکساندرایت است، نام الکس دایود را گرفته است.

مزایا و عوارض لیزر دایود

در هر روش لیزر موهای زائد عوارض و مزایایی وجود دارد که بسته به نوع دستگاه و نوع پوست و مو، متفاوت است و شدت و میزان متفاوتی نیز دارد. لیزر دایود جز به دلیل نوع عملکرد آن، کم عوارض ترین دستگاه های لیزر است و مزایایی ویژه نیز دارد که در ادامه آنها را معرفی می کنیم :

مزایا :

لیزر دایود، روشی بدون درد: با توجه به طول موج بلند لیزر دایود و عدم برخورد و تمرکز آن روی نواحی پوستی اطراف مو، این روش بدون درد و سوزش است و تنها در مواردی که در نواحی دارای پوست حساس به کار رود ممکن است میزان بسیار کمی سوزش ایجاد کند که عموما در عرض کمتر از دو دقیقه از بین می رود.

اثربخشی بالا بر روی انواع پوست و مو : هیچ محدودیتی در کارایی و کاربرد لیزر دایود وجود ندارد. این روش حتی روی موها و پوستهای تیره نیز نتیجه رضایت بخشی دارد و برای انواع پوست و مو، آقایان، بانوان و همچنین همه نواحی بدن قابل استفاده است.

سرعت عمل : لیزر دایود با استفاده از دسته شعاع نوری، منطقه وسیع تری از پوست را هدف می گیرد و تعداد موهای بیشتری در هر بار انتشار، نور را جذب می کنند. بنابراین با سرعت بسیار بالایی می تواند در کمتر از نیم ساعت نواحی وسیع تر پوست و حتی در کمتر از 10 دقیقه صورت را مورد هدف قرار دهد.

جلسات کمتر و نتیجه دهی بهتر : با توجه به عملکرد سریع لیزر دایود و هدف گیری سطوح وسیع پوست در هر بار کاربرد آن، تعداد جلسات لازم برای نتیجه گیری کامل نیز در این روش کاهش می باید. البته تعداد جلسات لیزر در روشهای رفع موهای زائد، کاملا به نوع و رنگ و ضخامت پوست و مو بستگی دارد، اما به طور کلی اثربخشی لیزر دایود در جلسات کمتر کاملا محسوس است.

رفع موهای زائد به صورت دائم : عموما اثر لیزر دایود در رفع موهای زائد به صورت دائمی است و با پیگیری آن در تعداد جلسات محدود، برای همیشه از موهای زائد خلاص می شوید.

عوارض :

گرچه عوارض لیزر دایود بسیار اندک است و تعداد افرادی که این عوارض را مشاهده می کنند از 5 درصد فراتر نمی رود، اما ب هر حال باید پیش از لیزر موهای زائد در هر روشی، با دکتر خود مشورت کنید تا از عوارض ناشی از آن جلوگیری شود.

التهاب در پوست : اگر نوع پوست بسیار نازک و حساس باشد، ممکن است تمرکز لیزر دایود بر قسمتهایی از پوست موجب به وجود آمدن التهاب در آن شود که معمولا ظرف چند ساعت از بین می رود.

تغییر رنگدانه های پوست : تغییر رنگ رنگدانه های پوستی و ایجاد لکه سطحی در پوست، عارضه ای است که باید با مشورت با پزشک و در نظر گرفتن سوابق پزشکی و نوع پوست از آن پیشگیری شود.

خونریزی سطحی پوست : در قسمتهای نازک نوع پوست حساس، بهتر است تمرکز و میزان استفاده از لیزر دایود کمتر باشد تا از خونریزی های سطحی پوست جلوگیری شود.

سوزش و خارش : با توجه به اینکه در انواع روشهای لیزر موهای زائد، سطحی از فولیکول های مو برداشته می شود، جای خالی این فولیکول ها موجب به وجود آمدن نوعی احساس سوزش و خارش در پوست می شود.

تعداد جلسات لیزر دایود

تعداد جلسات لیزر دایود

تعداد جلسات لیزر معمولا با توجه به ناحیه مورد نظر، سن افراد، جنسیت و میزان هورمون ها و نوع و رنگ پوست و مو تعیین می شود. اما به طور کلی حاقل 5 و حداکثر 10 جلسه کوتاه برای رفع دائمی موهای زائد کافی است و بعد این دوره ممکن است در مدت زمان بسیار طولانی در نواحی بسیار کوچکی از پوست نیاز به تمدید لیزر باشد.