از دیرباز تا به اکنون زنان و مزدان در دوره های زمانی مختلف و فرهنگ های متفاوت به دلایل مختلف به دنبال از بین بردن موهای زائد بودند . در گذشته در بعضی فرهنگ ها نداشتن مو نشان دهنده ی ثروت و جایگاه اجتماعی بالا بوده و افراد به طرق مختلف به حذف موی زائد اقدام می کردند. مصریان باستان نیز به وسیله ی موچین های ساخته شده از صدف موهای زائد را از بین می بردند. از آن زمان تا کنون روش هایی همچون استفاده از انواع موچین، اپیلاسیون و ... برای از بین بردن موهای زائد مورد استفاده قرار گرفته است.

یکی از آخرین و بهترین روش ها برای از بین بردن دائمی موهای زائد نیز استفاده از لیزر است. لیزر توانسته به مخاطبین خود امکان حذف دائمی موهای زائد را بدهد و از این جهت محبوبیت ویژه ای دارد. اولین لیزر در سال 1960 توسط دکتر مینمن ساخته شد که بدلیل عملکرد بد و آثاری همچون سوزاندن پوست و داغ شدن بسیار زیاد آن این دستگاه قابل استفاده نبود.

همچنین این لیزر بسیار کند بود و کار با آن خسته کننده می شد. پس متخصصین به دنبال بطرف کردن دستگاه های لیز به تحقیق و آزمایش پرداختند تا هم اثر سوزانندگی و آسیب رسانی لیزر را کاهش دهند و هم سرعت کار با دستگاه و نتیجه بخشی آن را افزایش دهند. لیزر بعدی که در دهه 70 میلادی ساخته شد این دستگاه نسبت به دستگاه های قبلی اثر سوزانندگی کمتری داشت ولی قدت نفوز آن به فولیکول مو نیز پایین تر بود و همین امر باعث دیر اثر بودن و نتیجه بخشی کمتر و زمان بر بودن حذف موهای زائد بود.

تفاوت دستگاه لیزر دایود با دیگر دستگاه ها
شاید بتوان گفت قریب به 40 سال طول کشید تا دستگاه لیزری مناسب و روشی نتیجه بخش برای حذف موهای زائد ساخته شود. دستگاه هایی که بتوانند در مسیر از بین بردن موهای زائد قدرت بیشتر و اثر بهتری داشته باشند. دستگاه هایی که بتوانند انواع مو با خذامت های متفاوت را از بین ببرند و برای افراد با پوست به رنگ های مختلف نتیجه بخش باشند، همچنین در این میان از انواع دستگاه های لیزر نه تنها به جهت حذف موهای زائد بلکه برای از بین بردن جای لک و جوش از روی پوست، جوانسازی پوست و ... نیز استفاده می شود.

از جمله دستگاه های معروف، پرمصرف و کارآمد می توان به لیزرهای اس اچ آر، الکساندرایت، آی پی آل و دایود و ... اشاره کرد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

دستگاه لیزر الکساندرایت

یکی از کاربردهای لیزر الکساندرایت برای از بین بردن موهای زائد است نتیجه بخشی این لیزر و کرکرد مناسب آن دلیل پرطرفدار بودن این لیزر است. لیزر الکساندرایت با نور با طول موج 755 نانومتر ساتع می کند. البته به دلیل قابل تنظیم بودن طول موج و میزان انرژی دستگاه امکان استفاده از لیزر الکساندر برای از بین بردن هر مویی می توان استفاده کرد. به دلیل اینکه لیزر الکساندرایت به دستگاه خنک کننده ی پرقدرتی مجهز است هنگام کار با این دستگاه احساس سوز بسیار کمتری منتقل می شود و همچنین به دلیل قدرت بالای دستگاه کار با سرعت بالایی انجام می گردد. در این دستگاه از کریستال الکساندرایت به عنوان نلع نور استفاده می شود نور با عبور از این لیزر طول موج 755 نانومتر را می ساز که با جذب به فولیکول مو باعث نابودی آن می گردد.

لیزر اکساندرایت علاوه بر از بین برندنه ی موهای زائد تمام قسمت های بدن کارکردهایی دیگری همچون درمان و ازبین برنده ی آثار رگ ها، از بین بردن اثر تتو، درمان آثار ماه گرفتگی، لک و کک و مک دارد. نوری که از لیزر تابیده می شود توسط رنگ دانه های مو و فولیکول آن جذب می شوند و محیط اطراف مو آن را جذب نمی کند در نتیجه اثر منفی روی پوست همچون سوزاندن پوست نخواهد داشت. این دستگاه را می توان جزو لیزرهایی با سرعت بالا و پوشش دهی دسیع دانست همین دلایل باعث می شود تا کار با این دستگاه سرعت بیشتری داشته باشد و به طور کلی لیزر الکساندر جزو لیزرهای همه گیرتر به حساب می آید و در بیشتر کلینیک ها و مراکز انجام لیزر نام این لیزر شنیده می شود. البته دیگر لیزرها همچون دایود نیز طرفداران خود را به واسطه ی مزایایی که دارند جذب کرده اند و شما باید با مقایسه ی تفاوت لیزر دایود و الکساندر دستگاه و روش یکه برای شما مناسب است را انتخاب کنید.

تفاوت دستگاه لیزر دایود و الکساندر

لیزر دایود یا الکساندر؟

در لیزر الکساندر نور توسط ملانین مو بهتر دیگر دستگاه ها مثل دایود انجام میشود همین امر سبب می گردد تا انتقال انرژی بهتر صورت پذیرد و تاثیر بهتری در از بین بردن فولیکول و از بین بردن دائمی مو دارد. رفع موهای زائد روشن تر و نازک را می توان تخصص لیزر الکساندر دانست ولی این کار برای لیزر دایود تقریبا کاری ناممکن است و یا باید تعداد جلسات طولانی تری برای درمان مراجعه کند پس بهتر است اگر موهایی روشن و نازک دارید به دنبال استفاده از لیزر الکساندر باشید تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.

به دلیل سیستم خنک کننده ی قوی که لیزر الکساندر دارد هنگام کار با این دستگاه درد و سوزش کمتری حس می شود و حتی می توان گفت دردی احساس نمی شود ولی اگر به دلیل حساسیت پوست بیمار احساس درد داشته باشد می توان از ژل های بی حس کننده استفاده کرد. اگر در انتخاب لیزر دایود یا الکساندر مردد هستید این مزایا می تواند در تصمیم گیری به شما کمک کند. استفاده از بی حس کننده های موضعی برای انجام لیزر امری معمول است، در هنگام استفاده از هرکدام از دستگاه های لیزر مختلف اگر احساس درد باعث آزار و اذیت شما می شود با مشاوره ی متخصص باید از یکی از ژل و پمادهای بی حس کننده استفاده کنید.

لیزر دایود یا الکساندر

نوع طراحی دستگاه لیزر الکساندر به گونه ایست که پزشک می تواند تسلط بیشتری هنگام کار داشته باشد و همچنین خنک کننده ی این دستگاه نیز یکی از بهتریو قوی ترین خنک کننده ها به جهت لیزری بی درد است. همانطور که گفته شد پوشش دهی لیزر الکساندر بیشتر است و به دلیل بزرگ تر بودن سر لیزر امکان پوشش بخش بیشتری از پوست در هر شات وجود دارد اما در لیزر دایود به دلیل کمبودن سطح مقطع این بخش کاردر زمان بیشتری انجام می شود و این زمانبر بودن را می توان جزو تفاوت لیزر دایود و الکساندر دانست. به طور کلی کار با لیزر دایود زمانبرتر است و در زمان طولانی تر نتیجه ی مناسب حاصل می شود و همین امر سبب صرف هزینه ی بیشتر می شود.

با توجه به نوع کارکرد و ساختار هردو لیزر هر دو این لیزرها برای پوست تیره مناسب هستند اما اما لیزد دایود به خاطر عمق نفوذ بیشتر عملکرد بهتری برای افراد با پوست تیره تر دارد. این تفاوت لیزر دایود و الکساندر می تواند تاثیر بسیاری در انتخاب لیزر مناسب برای افراد مختلف داشته باشد. در نهایت این شما هستید که باید برای رفع موهای زائد لیزر دایود یا الکساندر و یا دیگر روش هارا انتخاب کنید.

معایب دستگاه لیزر دایود و الکساندر

عوارض جانبی کار با دستگاه را می توان جزود معایب آن به شمار آورد یکی از اولین عوارض و معایب درد لیزر است البته این درد برای بسیاری از دستگاه ها جود دارد و تقریبا امری عادیست البته که برای برطرف کردن درد از انواع دستگاه های خنک کننده در دستگاه لیزر استفاده می شود تا درد ناشی از لیزر را به حداقل برسانند. در استفاده از لیزر الکساندر خارش، قرمزی و ورم رخ می دهد و تا چند روز ادامه می یابد باید با توجه به دستورات پزشک از انواع پماد و لوسیون های مناسب روی پوست استفاده کنید و همچنین از نور آفتاب دور بمانید از ضدآفتاب مناسب و به اندازه ی کافی استفاده کنید. درنظر داشته باشید بع از لیزر نباید به هیچ عنوان پوست خود را بخارانید و یا درصورت ایجاد زخم با آنها ور بروید زیرا امکان به جا ماندن جای زخم و لک روی پوست در این شرایط وجود دارد. اجازه دهید پوست خود به خود بهبود یابد.

از پوست بیشتر از حد مجاز انرژی دستگاه را جذب کند امکان دارد روی سطح پوست تاول بزند. همچنین امکان ظاهر شدن لک هایی تیره تر و یا روشن تر از رنگ پوست نیز وجود دارد. امکان ظهور کبودی برای تعداد کمی از بیماران وجود دارد. برای جلوگیری از عفونت زخم نیز حتما پزشک متخصص داروهای لازم را تجویز می کند.

دستگاه لیزر shr

این روش را می توان جهشی بزرگ در زمینه ی ساخت دستگاه لیزر با بازدهی مناسب و کارکرد خوب دانست. این دستگاه شامل اشعه لیزر الکساندرایت و سرعت لیزر دایود است و به کمک این لیزر می توانید با خیال راحت به استقبال نابودی همیشگی موهای زائد بروید.در استفاده از لیزر shr پوست و نواحی اطراف مو آسیب نمی بیند و اشعه فقط به مو ( ساقه و ریشه) تابانیده می شود و نواحی اطراف دچار مشکل نمی شوند.

در استفاده از لیزر اس اچ آر باید خیالتان راحت باشد که هیچ لک یا اثری روی پوست شما باقی نمی ماند. سرعت بالای کار با دستگاه، خنک کننده های بسیار قوی و کارایی فوق العاده باعث محبوبیت این دستگاه شده است. فقط لازم است درهنگام انتخاب نوع دستگاه و همچنین شروع کار دقت داشته باشید و مرکز تخصصی و یا کلینیکی که انتخاب می کنید استاندارد باشد و پزشک و متخصص نیز آگاهی و مهارت کافی را داشته باشد. تا می توانید تحقیق کنید و فردی مناسب را برای این کار انتخاب کنید و با خیال راحت کار لیزر موهای زائد خود را به دستش بسپارید. حتی می توانید برای اینکه خیالتان راحت باشد چند نمونه کار مرکزی که انتخاب کرده اید را ببینید و با چند بیمار مرکز صحبت کنید.

طول موج این دستگاه 690 نانومتر است و استفاده از این دستگاه برای بیمار درد کمتری دارد دلیل این درد کمتر را می توان جذب کمتر نور ساطع شده از دستگاه توسط ملانین مو دانست. دستگاه shr یکی از دستگاه های مناسب برای پوست های تیره به شمار می آید.

توجه داشته باشید منظور از پوست تیره پوستی ست که به صورت مادرزاد رنگی تیره دارد درصورتی که به وسله ی آفتا و یا سولاریوم پوست شما تیره شده است باید تا مدتی دور هرنوع لیزری را خط بکشید زیرا پوست شما در این شرایط حساس، خشک و شکننده شده است و در صورت استفاده از لیزر برای پوست حساس امکان آسیب رسیدن به پوست وجود دارد. پس باید فاصله ی آفتاب گرفتن و استفاده از لیزر با مشاوره ی متخصص چند ماه باشد.

این دستگاه برخلاف لیزر الکساندریت درصد موفقیت بسیار بالایی دارد و می توان گفت به شرطی که تجویز متخصص را به درستی انجام دهید، در جلسات درمان به موقع حاضر شوید و در هنگام درمان مواردی همچون نکندن موها را رعایت کنید قطعا نتیجه ی مطلوب حاصل می شود. این دستگاه ریسک سختگی ندارد و برای موهای کرک و نازک نیز می توان نتیجه ی مطلوبی داشته باشد.

تفاوت لیزر دایود و اس اچ آر

تفاوت لیزر دایود و shr را می توان در تکنولوژی به کار رفته در آنها دانست این تفاوت ها باعث شده تا لیزر دایود قدرت نفوذ بیشتری به نست دیگر لیزرها داشته باشد همین تفاوت لیزر دایود و shr باعث می شود در بعضی موارد کارایی و عملکرد این دستگاه بهتر باشد. تمام اجزای اصلی و تکنولوژی دایود در هندپیس دستگاه قرار دارد و هندپیس آن یکی از بخش های مهم دستگاه به شمار می آید. دستگاه دایود پیش از این به صورت تک شات کار میکد اما با پیشرفت تکنولوژی نسل جدید لیزر دایود تا 10 شات در ثانیه را پشتیبانی می کند و همچنین کار با دستگاه های قدیمی لیزر دایود بسیار دردناک بوده است اما دستگاه های جدید با پیشرفت هایی که داشته و ارتقاع سیستم درد بسیار کمتری دارند.

تفاوت لیزر دایود و اس اچ آر

طول موج دستگاه دایود نزدیک به مادون قرمز است و همین امر سبب جذب بهتر و بیشتر نور توسط ملانین مو می شود و از بین بردن مو در اینم روش بهتر صورت می پذیر این تفاوت لیزر دایود و shr نیز می تواند یکی از دلایلی باشد که نظر مخاطبین را به خود جلب کند. شاید برای شما این سوال بوجود آید که لیزر دایود بهتر است یا دستگاه اس اچ آر لازم است بدانید بهتر بودن یک دستگاه و روش به واسطه ی مجموعه و برآیند امکانات آن ارز یابی می شود می توان گفت تشخیص این برتری با خود شماو نظر پزشکتان است زیرا لیزری که برای افراد با پوست روشن مناسب اس با لیزر مناسب افراد با پوست تیره متفاوت ایت و نمی توان گفت لیزر دایود بهتر است یا اس اج آر و بهتر اس این انتخاب را با آگاهی از مدل های مختلف دستگاه و کارایی و عملکرد آنها و با مشور پزشکتان انجام دهید.

عوارض لیزر shr

به طور کلی برای تمام لیزر ها عوارض ابتدایی مثل گرم شدن و التهاب پوست و یا کمی سوختن پوست وجود دارد که در بعضی روش ها به وسیله ی انواع خنک کننده های با قدرت های مختلف این سوزش کنترل می شود. البته ادعا می شود که لیزر shr یکی از کم عوارض ترین و یا حتی بی عارضه ترین نوع لیزر است و به مدد دستگاه خنک کننده ی بسیار عالی خود سوختگی و سوزش در کار نخواهد بود. لازم است بدانید این دستگاه و یا هر لیزر دیگری درصورتی کاملا درست و بی نقص کار می کنند که اولا اصل باشند و از محصول و دستگاه نامرغوب و کپی استفاده نشود و از طرفی دیگر توسط متخصص در کلینیکی استاندارد مورد استفاده قرار گیرد تا نتیجه ی مطلوب حاصل شود.

دستگاه لیزر ipl

Ipl در حقیقت لیزر نیست بلکه سیستم های نور شدید پالسی است ipl فلش لام های نئون است که طول موج های مختلف ایجاد می کند و می تواند آثار مختلفی روی موی زائد و پوست داشته باشد. Ipl لیزر نیست و ولی اثر کارایی مشابهی با لیزر دارد و هزینه ی کمتر بازدهی سریعتری نیز دارد. در این روش با استفاده از فیلتر های مختلف دستگاه برای کاربردهای مختلف آماده می شود. توسط ipl می توان اقدام یه حذف جای جوش، موهای زائد و لک های پوستی کرد. Ipl را می توان یکی از کم عارضه ترین دستگاه ها مخصوصن برای افراد با پوست تیره دانست همچنین برای ایرانی ها که عموما پوست های سبزه ای دارند این دستگاه می تواند عملکرد و بازدهی خوبی داشته باشد.

کارایی و نتیجه بخش بودن ipl برای افراد با خصویت و شرایط مختلف متفاوت است و نمی توان زمان دقیق برای درمان اعلام کرد بین 4تا 6 جلسه میانگین مدت زمانیست که برای درمان با ipl مورد نیاز است و البته واضح است که میزان ضخامت و رنگ مو ( تیره یا روشن ) و همچنین رنگ پوست و میزان حساسیت پوست نیز در این تعداد جلسات تاثیرگذار است.

تفاوت لیزر دایود و ipl

با توجه به خصوصیات ذکر شده برای لیزر دایود و تکنولوژی ipl تفاوت هایی می توان برای این دو روش ذکر کرد و با توجه به تفاوت لیزر دایود و ipl یکی از آنها را انتخاب کرد برای مثال لیزر دایود نسبت به تکنولوژی ipl تاثیر بیشتر و درد کمتری دارد و امکان استفاده و نتیجه بخش بودن این لیزر روی انواع پوستها وجود دارد و در ipl برای کسب نتیجه ی مطلوب احتیاج به صرف زمان بیشتریست زیرا اثربخشی ipl از دایود کمتر است و برای کسب نتیجه ی مطلوب نیاز است تا دفعات بیشتر و زمان بیشتری صرف درمان شود. این مورد را نیز می توان تفاوت لیزر دایود و ipl دانست.

عوارض دستگاه ipl

از جمله عوارض ipl می توان به ایجاد لک درموارد خاص روی پوست بیمار اشاره کرد امکان بوجود آمدن کبودی، تاول و یا عفونت وجود داردکه باید تحت نظر پزشم تمام موارد لازم قبل، بعد و در حین استفاده از ipl رعایت شود تا کمترین عارضه و بیشترین نتیجه مطلوب حاصل گردد.

خرید دستگاه لیزر دایود

برای خرید دستگاه لیزر دایود دقت داشته باشید که به دنبال دستگاه کم قیمت لیزر دایود نباشید. مراکز فروش لیزر دایود را به خوب یجستجو کنید و به همراه یک متخصص که هم با کارایی دستگاه آشنایی دارد و هم نسبت به قیمت لیزر دایود آگاه است برا خرید اقدام کنید. دقت داشته باشید برخی سودجویان درهنگام فروش لیزر دایود و یا انواع دیگر لیزرها ممکن است کالای تقلب و قیک به شما با همان قیمت لیزر دایود و یا هزینه کمتر بفروشند مراقب باشید گول این افراد را نخورید و اجازه ندهید در هنگام فروش لیزر دایود به شما محصولی بی کیفیت که می تواند سلامت بیماران را به خطر بیندازد را به شما بفروشند. برای این خرید خوب است آگاهی خود نسبت به محصولات مختلف و اجزای آنها را بالا ببرید و حتما از نظرات یک متخصص بهره مند شوید.