از بین بردن و حذف موهای زائد از دیرباز یکی از دغدغه‌های انسان به شمار می آمد. افراد به دلایل مختلف تمایل داشته اند که موهای زائد موجود در بخش‌های مختلف بدن را با روش‌های مختلف از بین برند. این کار فقط برای زیبایی انجام نمیشده بلکه برای درمان شپش یکی از بهترین راه حل‌ها حذف موها بوده است. همچنین درگذشته افرادی که موهای زائد خود را اصلاح می کردند جزو طبقه ی متمول جامعه به حساب می آمدند. به دلیل تمایل انسان و ضرورت از بین بردن موهای زائد روش‌های بسیار متنوعی در دوره‌های مختلف برای ازبین بردن موهای زائد ابداع شده است.

روش هایی چون اپیلاسیون، استفاده از انواع تیغ، موچین، وکس، کرم‌ها و پودرهای موبر، محلول‌های مختلف و ... این محصولات در زمان ابداع موثر بوده و تا مدت‌ها مورد استفاده قرار می گرفتند حتی الان نیز برخی از این روش‌های برای از بین بردن موهای زائد کاربرد دارند ولی از جمله مشکلات این روش‌ها موقتی بودن آنهاست هر بار چند روز بعد از اصلاح موهای زائد مجدد با رویش موها احتیاج به صرف زمان و هزینه برای اصلاح می باشد.

مقدمه و تاریخچه

از آغاز زمان انسانها تمایل داشتند که موهای زائد خود را ازبین ببرند مصریان باستان برای از بین بردن موهای زائد از موچین‌های ساخته شده از صدف استفاده می کردند. درمکتب باستانی نداشتن مو نشان دهنده ی ثروت بوده و افراد با جایگاه اجتماعی خوب موهای خود را کامل از بین می بردند حتی موهای سرخود را نیز اصلاح می کردند و از کلاه گیس استفاده می شده.
پس از آن راه‌های مختلفی برای حذف موهای زائد به کار رفت که هر کدام به دلایلی یا کاملا کنار گذاشته شد و یا به مرور زمان افراد کمتری از این راه‌ها برای ازبین بردن موهای زائد استفاده کردند. بسیاری از این راه‌ها با تحریک پوست انسان باعث ایجاد حساسیت می شدند و یا آثاری برپوست بر جای می گذاشتند که آزاردهنده بود.

این روزها یکی از راه‌های موثر و کارآمد برای از بین بردن موهای زائد لیزر است. اولین بار در 7 ژوئیه 1960 توسط تئودور میمن اولین لیزر احتراع شد. از لیزر برای از بین بردن فولیکول مو در نتیجه کاهش موهای زائد و یا حذف کاملشان استفاده می شود. اولین لیزر ساخته شده از یاقوت ناکارآمد بود و امکان استفاده از آن وجود نداشت زیرا با اینکه لیزر می توانست موهای زائد را از بین ببرد ولی باعث سوختگی پوست و آسیب شدید می شد. همچنین در استفاده از این دستگاه فقط می شد فولیکول چند مو را هدف قرار داد و فرآیند از بین بردن موهای زائد پروسه ای خسته کننده و طولانی می شد.

اولین لیزر الکساندریت در سال 1970 ساخته شد اگرچه این لیزر‌ها بسیار ایمن تر بودند و خطرات کمتری برای پوست داشند ولی حرارت کافی برای از بین بردن فولیکول مو را نداشتند به همین خاطر از بین رفتن دائمی مو چندین سال طول می کشید.

لیزرYAG اولین لیزری بود که توسط سازمان غذا و داروی آمریکا در سال 1964 برای از بین بردن موهای زائد تایید شد. این لیزر می توانست رشد مو را کمتر کند در حقیقت این لیزر توانایی حدف کامل موهای زائد را نداشت بلکه می توانست موهای زائد را کمتر و ضعیف تر کند ولی حذف کامل و دائمی موهای زائد جزو توانایی‌های این لیزر نبود.

دستگاه لیزر اس اچ آر چیست

در سال 1975 دکتر توماس فیتزپاتریک، متخصص پوست و مو مقیاس عکس برداری فیتزپاتریک را ایجاد کرد که طبقه بندی هایی برای رنگ پوست انسان ارائه می دهد. امروزه نیز این طبقه بندی‌ها برای مشخص شدن لیزر مناسب هر پوست استفاده می شود. همه ی افراد نمی توانند از یک نوع لیزر استفاده کنند زیرا افراد با پوستی با رنگ تیره تر باید از دستگاهای ویژه استفاده کنند دلیل این امر این است که پوست‌های تیره به دلیل جذب گرمای ساطع شده امکان سوختن و آسیب دیدن بیشتری دارند.

در سال 1983 دانشمندان موفق به ساخت لیزری شدند که فقط می تواند فولکولیک مو را هدف قرار دهد و در نتیجه حذف موهای زائد بدون آسیب رساندن به پوست انجام می شود.
نزدیک به 40 سال طول کشید تا دانشمندان بتوانند یک دستگاه لیزر مناسب برای از بین بردن موهای زائد کشف کنند، دستگاهی که با کمترین آسیب بیشترین بازدهی را داشته باشد. در سال 2008 سازمان غذا و دارو آمریکا اولین دستگاه لیزر خانگی را تایید کرد، لیزر Tria از همان فناوری لیزر دیود که در کلینیک‌های حرفه ای به کار برده می شود استفاده می کند در حالی که به مصرف کنندگان دستگاه این امکان را می دهد موهای زائد را به طور دائمی و در خانه ی خود از بین ببرند. از آن زمان لیزرهای خانگی بسیاری توسط سازمان غذا و دارو آمریکا مورد تایید قرار گرفته اند و برند‌ها و مدل‌های مختلفی از آن در بازار موجود است.

 

انواع دستگاه لیزر اس اچ آر

لیزر shr از جمله دستگاه‌های موثر و ایمن برای رفع موهای زائد است که در بازار سنگاپور هم محبوبیت فراوانی دارد. لیزر shr مبتنی بر فناوری IPL ( پالس نور شدید) است، در این لیزر پروسه ی حذف موهای زائد به خوبی و با نتایج منفی کمتر انجام می شود.به دلیل مزایایی که این لیزر دارد خرید دستگاه لیزر shr برای کلینک‌ها و مراکز تخصصی می تواند گزینه ی مناسبی باشد.
shr یک روش از بین بردن مو می باشد لیزر shr می تواند به راحتی و با سرعت روی بخش‌های مختلف بدن کار کند و نتایج بسیار خوبی داشته باشد. استفاده از لیزر shr سریعتر، بدون درد و موثر است.

امروزه انواع مختلفی از دستگاه لیزر shr وجود دارد که می تواند در حذف موهای زائد موثر باشد پیشرفت صنعت و تکنولوژی باعث شده تا انواع این دستگاه در راستای حذف موها در اختیار انسان باشد همچنین قیمت لیزر اس اچ آر با توجه به کارایی آن به صرفه است زیر شما برای کیفیت هزینه پرداخت می کنید. با پیشرفت تکنولوژی مدل‌های جدید این دستگاه تغییراتی نسبت به نسل‌های قبلی خود دارند این تغییرات باعث کارایی بهتر و بیشتر دستگاه می شود. از جمله تغییراتی که انواع مختلف این دستگاه مخصوصا نسل‌های جدید نسبت به دستگاه‌های قدیمی تر دارد افزایش سرعت آن می باشد.

سرعت این دستگاه نسبت به نمونه‌های قبلی به طور چشمگیری افزایش یافته و حتی می توان گفت لیزر کل بدن در کمتر از 60 دقیقه انجام پذیر است. این افزایش سرعت مطمعنا خیلی به پرطرفدار شدن این دستگاه کمک می کند دلیل افزایش سرعت دستگاه به خاطر افزایش شات‌ها می باشد انواع قدیمی تر دستگاه در هر ثانیه یک شات می زدند و لی دستگاه‌های جدید 10 شات در ثانیه دارند و همین امر می تواند باعث افزایش سرعت و درد کمتر شود همین درد کمتر باعث می شود تا بیماران به انجام لیزر با لیزر shr علاقه نشان دهند و خرید دستگاه لیزر shr کاری درست به حساب آید.

کاربرد و انواع دستگاه لیزر shr

شاید سوال شما هم این باشد که آیا دستگاه لیزر shr خوبه ؟ لیزر shr را می توان یک لیزر بدون درد نامید نوع ساختار لیزر به همراه خنک کنندگی قوی باعث می شود تا در هنگام کار فرد دردی را احساس نکند. در هنگام استفاده از لیزر shr سوزشی حس نمی شود و به دلیل خنک کنندگی قوی که این دستگاه دارد گرمای لیزر نیز حس نمی گردد.

همانطور که پیش از این گفته شد سوزش ناشی از گرمای لیزر در ابتدای اختراع این دستگاه جزو معایب آن به شمار می آمد و امکان استفاده از دستگاه به همین دلیل وجود نداشت ولی با پیشرفتها و تغییراتی که به مرور زمان و تلاش محققیق صورت گرفته حال دستگاه هایی در دسترس هستند که بدون آزار و اذیت، بدون هیچ اثر سوزش به شما امکان ازبین بردن موهای زائد را می دهد پس در جواب این سوال که دستگاه لیزر shr خوبه یا نه باید گفت با توجه به عملکر این دستگاه جزو دستگاه‌های مناسب به شمار می آید.

دستگاه لیزرshr را می توان یکی از دستگاه‌های زودبازده دانست درصورت کار با این دستگاه نتیجه ی مطلوب نهایی زودتر از دیگر دستگاه‌ها حاصل می شود و با سرعت بیشتر و در زمان کمتری موهای زائد شما از بین می روند.

مزایای لیزر اس اچ آر

لیزر shr که جزو دستگاه‌های پرطرفدار می باشد به دلیل مزایا و خصوصیات و ویژگی‌های بسیار خوبی که دارد به عنوان دستگاه پرطرفداری شناخته می شود. این دستگاه به قدرت و توان بالا و همچنین کارایی فوق العاده خود معروف است.

از دیگر ویژگی‌های این دستگاه می توان به خنک کنندگی بسیار قوی آن اشاره کرد همین خنک کنندگی قوی دستگاه باعث می شود تا در هنگام کار سوزش احساس نشود و دردی برای بیمار به همراه نداشته باشد.

سرعت کار بیشتر و اثرگذاری بهتر دستگاه نیز از دیگر مزایای آن به شما می آید مجموعه ی این مزایا را می توان دلیلی بر نتیجه ی نهایی بهتر برای بیمار دانست که باعث می شود تا مخاطب شما علاقه مند به رفع موهای زائد خود با درد کمتر در کوتاهترین زمان باشد و به نتیجه برسد که دستگاه لیزر shr خوبه.

در کار با لیزر shr برای رفع موهای زائد به تعداد جلسات کمتری نیاز است. لازم است بدانید تعداد جلساتی که هر فرد برای رفع موهای زائد به آن احتیاج دارد به شرایط مختلفی بستگی دارد این شرایط می تواند شامل تفاوت نوع پوست و موی افراد مختلف، ویژگی‌های متنوع دستگاه‌های لیزر و... باشد. پیش از انجام لیزر نمی توان به طور دقیق تعداد جلسات لازم را بیان کرد چون ویژگی‌های متفاوت هرفرد بر روی تعداد جلسات مورد نیاز به طور مستقیم تاثیر دارد. شما نمی توانید بگویید با خرید دستگاه لیزر shr همه نوع پوست و مویی را با هر شرایطی می توانید لیزر کنید و همه از نتیجه ی 100 عالی برخوردار می شوند.

به طور میانگین نعداد جلسات لازم برای اینکه موهای زائد کاملا از بین بروند بین 5 تا 7 جلسه می باشد، همانطور که پیش از این گفتم امکان دارد این تعداد کمتر یا بیشتر از این هم باشد. بعد از اینکه دوره ی شما برای لیزر تمام شود به صورت نرمال نباید رشد مجدد موی زائد را شاهد باشید اما مواردی وجود دارد که بعد از تکمیل لیزر موای زائد به صورت پراکنده و به رنگ روشن روی پوست دیده شود. درصورتی که رشد موی زائد در بدن شما به دلیل وجود هورمون‌های مردانه و اختلالات هورمونی و یا مواردی از این دست باشد لازم است درکنار لیزر به پزشک متخصص نیز مراجعه کنید.

پس از مراجعه به پزشک و مصرف داروهای لازم برای از بین بردن موهای زائد لازم است از لیزر استفاده کنید در چنین شرایطی تا تنظیم کامل شرایط بدن و هورمون‌ها شاید لازم یاشد که هر چند وقت یکبار مجدد از لیزر استفاده کنید تا رشد مجدد موهای زائد به طور کامل متوقف شود. لیزر shr می تواند یکی از گزینه‌های مناسب برای این افراد باشد زیرا در مدت زمان کوتاه می تواند موهای زائد را برطرف سازد و اگر احتیاج به تمدید مجدد لیزر باشد وقت کمتری از شما می گیرد و درد نیز با خود به همراه ندارد.

لازم است بدانید در یک دوره ی انجام لیزر فاصله ی بین هر جلسه به ذخامت مو، سرعت رشد آن و جنس مو بستگی دارد. باید دقت داشته باشید که در جلسه ی بعدی باید همه ی موهای زائد رشد کرده باشند و از زیر پوست بیرون آمده باشند، اگر خیلی زودتر از موئد مناسب برای جلسه ی بعدی لیزر اقدام کنید بسیاری از موها زیر پوست می مانند و لیزر نتیجه و عملکرد خوبی نخواهد داشت.

با توجه به قدرت لیزر shr و ویژگی‌های آن امکان لیزر موهای بسیار نازک و کرک نیز توسط لیزر shr وجوددارد البته در بعضی شرایط امکان دارد با لیزر موهای کرکی نتیجه عکس حاصل شود این حالت جزو عوارض دستگاه لیزر اس اچ آر و به طور کلی اکثر لیزرها به شمار می آید و و امکان دارد موهای زائد بیشتر شوند بسیار دقت داشته باشید که پزشک متخصص باید شرایط شما نوع پوست و موهای زائد را بررسی کند و درصورت تایید پزشک اقدام به انجام لیزر داشته باشید درغیر این صورت گرفتار عوارض دستگاه لیزر اس اچ آر می شوید. بسیاری از افراد که موهای زائدی با این شرایط دارند گمان می کنند که امکان لیزر و از بین بردن این موها برای آنها وجود ندارد و دستگاه‌های لیزر نمی توانند تاثیر خوبی داشته باشند ولی لیرز shr تاثیر کامل و بسیار خوبی در این موارد نیز خواهد داشت.

 

لیزر اس اچ آر یا الکساندرایت

در لیزر الکساندرایت از بین بردن موهای زائد با طول موج 755 نانومتر انجام می شود این طول موج را می توان یکی از بهترین طول موج‌ها برای جذب در فولیکول مو و از بین بردن آن نامید اما لازم است بدانید در لیزر الکساندر این امکان وجود دارد که بخشی از این نور جذب پوست شود و گرم شدن و یا سوختن پوست را ایجاد کند برای جلوگیری از این اتفاق باید دستگاه شما به خنک کننده‌های بسیار قوی مجهز باشد درصورتی که شما پوستی روشن و موهایی تیره دارید لیزر الکساندر می تواند نتیجه ی خوبی برای شما داشته باشد درغیر این صورت با پوست تیره لیزر اس اچ آر نتیجه بخش تر خواهد بود. همچنین خنک کننده‌های قوی لیزر shr باعث درد کمتر و جلوگیری از سوختن پوست می شود.

در هر مرکزی که اقدام به انجام لیزر می کنید باید در جلسه ی مشاوره شرکت کنید و در این جلسه نسبت به امکانات مرکز، نوع دستگاه ها، خصوصیات هر دستگاه و موارد مشابه اطلاعات خود را تکمیل کنید.

طول موج 755 نانومتر مخصوص لیزر الکساندر است البته این روزها تولیدکنندگانی وجود داردند که بخواهند با تولید دستگاه‌های مشابه و نامگذاری آنها به نام الکساندر محصولی بی کیفیت را بااین نام به خریدار بفروشند .لازم است بدانید این طول موج فقط از دستگاه‌های استفندارد قابل دریافت می باشد و پزشکی که قصد خرید دستگاه لیزر shr دارد باید بتواند به خوبی دستگاه را بررسی کند، ابزار‌های مختلف و ویژگی‌های دستگاه اصل و استاندارد را بشناسد تا بتواند دستگاهی مناسب خریداری کند تا سلامت بیماران را تهدید نکند.

از لیزر الکساندر می توان برای درمان اثر ماه گرفتگی، تتو، لک و کک و مک استفاده کرد همچنین از بین بردن آثار رگ‌ها و موهای زائد از دیگر اثربخشی‌های الکساندر به حساب می آید. شما بادی درنظر بگیرید که برای چه موردی میخواهید از لیزر استفاده کنید و سپس نوع لیزر مناسب خودتان را انتخاب کنید امکان دارد یک لیزر مناسب از بین بردن لک و جای جوش باشد و لیزری دیگر برای رفع موهای زائد بهتر باشد.

می توان میزان اثر بخشی لیزر الکساندر را حدود 70 درصد دانست و تعداد جلسات مورد نیاز تقریبا 6 تا 8 جلسه است. الکساندر امکان حذف موهای روشن و نازک را نیز در بسیاری از مواقع ایجاد می کند و قدرت و میزان نفوذ بالایی نیز دارد. از جمله عوارض لیزر الکساندر این است که می تواند در رنگدانه‌های پوست تغییر رنگ ( تیر تر یا روشن تر کردن پوست ) را ایجاد کند.

فرق بین لیزر اس اچ آر و دایود

طول موج پالس‌های لیزر دایود 800 تا 810 نانومتر است جذب این طول موج در رنگ دانه‌های مو تا حدی کمتر از الکساندر است با توجه به مین تفاوت بین shr و دایود و باتوجه به طول موج مورد نیاز شما باید مشخص کنید که لیزر دایود بهتر است یا اس اچ آر. در لیزر دایود محدوده ی تنظیم طول موج تنوع خوبی دارد و نتیجه ی عملکرد این لیزر برای پوست ایرانی‌ها قابل قبول است با توجه به این نکته برای تصمیم گیری به این سوال که لیزر دایود بهتر است یا اس اچ آر این مسئله نیز کمک کننده باشد. این لیزر هم مانند لیرز shr برای افراد با پوستی تیره مناسب است و می تواند در از بین بردن موهای زائد این افراد تاثیرگذار باشد.

خرید دستگاه لیزر اس اچ آر

این لیزرها فلش لامپ ندارند از ساختاری سبک تر برخوردارند لیزر دایود برای استفاده در کلینیک‌ها مناسب است. عمق نفوذ بیشتر و جذب بیشتر در رنگدانه‌های مو از جمله ویژگی‌های لیزر دایود به شمار می آید. در این لیزر سیستم خنک کنندگی قوی به کار رفته و همین باعث شده تا هم امکان سوختن پوست کاهش یابد وهمچنین سرعت کار بیشتر شود و اگر این امکانات اولویت شما هستند در هنگام تصمیم گیری که لیزر دایود بهتر است یا اس اچ آر جواب برای شما واضح است.

معایب دستگاه لیزر shr

با توجه به مواد ذکر شده می توان گفت لیزر shr به خاطر نوع ساختار ویژه، خنک کنندگی قوی، هندپیس ارگونومیک، سرعت کار بیشتر و مواردی از این دست جزو کم عیب ترین دستگاه‌های لیزر به حساب می آید. البته دقت داشته باشید که درصورتی که تمام موارد لازم هنگام، قبل و بعد از لیزر را به درستی رعایت نکنید لیزر موهای زائد می تواند برای شما مشکلات پوستی و حتی ضایعات پوستی را به دنبال داشته باشد و این ضایعات از عوارض دستگاه لیزر اس اچ آر در صورت استفاده ی نامناسب به حساب می آید.

رعایت نظافت و انجام لیزر در کلینیک معتبر تحت نظر متخصص از جمله مواردیست که باید حتما انجام شود. از طرفی دیگر مراقبت‌های قبل و بعد از لیزر مثل تمیز بودن پوست، دور بودن از آفتاب و استفاده از ضدآفتاب و ... نیز باید به دقت انجام شود تا پوست شما آسیب نبیند و از عوارض دستگاه لیزر اس اچ آر محفوظ باشد.

راهنمای خرید دستگاه لیزر shr

برای خرید دستگاه لیزر دقت داشته باشید تا اقدام به خرید محصولات مشابه نکنید درصورتی که اجزا و ساختار دستگاه را به خوبی بشناسید می توانید در هنگام خرید محصول درست و مناسبی را تهیه کنید در غیر این صورت اگر دقت کافی به خرج ندهید این امکان وجود دارد که کالای تقلبی از جانب افراد سودجو به شما فروخته شود. در هنگام خرید به قیمت لیزر اس اچ آر توجه کنید و فکر نکنید هرچقدر قیمت محصول کنتر باشد به نفع شماست.

خرید از مراکز و نمایندگی‌های معتبر یکی از راه هاییست که می تواند به شما کمک کند تا حد قابل قبولی با خیال راحت تر لیزر مورد نظرتان را خریداری کنید . خیالتان از نظر کیفیت و قیمت لیزر اس اچ آر راحت باشد.